Mikor kell lift a házba?

Magyarországon jelenleg minden középmagas épületbe az előírások szerint kötelező felvonót telepíteni. Középmagas építmény: amelyben a legfelső építményszint szintmagassága 13,65 és 30,00 méter között van. Alacsonyabb építményekben akadálymentesítés szükséges, amennyiben az épület rendeltetésszerű használói nem képesek a lépcsőt használni. Ez jobb esetben szintén liftet jelent.

 

bezárás

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mekkora liftet kéne rendelnem?

Mindenképp át kell gondolni mire is akarja majd használni a liftet. Ha ez egy emeletes házba kerül ahol a lakok száma nem túl sok, ajánlott egy jól bevált 630Kg teherbírású 8 személyes liftet venni, olyan szabadnyílással ami egyben megfelel a mozgáskorlátozottak szállítására is. Ha az épületen belül anyagszállítás is előfordulhat akkor már célszerűbb egy 1000Kg teherbírású felvonóban, amiben akár 13 fő utazhat egyszerre és a nagyobb bútorok is elférnek benne.

bezárás

 

 

 

 

 

 

Mennyibe kerül egy lift?

A legbeváltabb magyarázat erre a kérdésre, ha felvonó és az autó árak közé egy egyenlőség jelet teszünk. Mind minőségben, mind pedig nagyságban arányosan növekednek az árak. Egy átlagos liftért, ami már minden célnak megfelel, (630Kg teherbírás, MRL gépháznélküli, 4 szint, automata ajtókkal) kb 5 millió forintba kerül. Minél több extrát kérünk annál drágább a lift.

bezárás

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Családi házunkba szeretnénk liftet, mit ajánl?

Családi házakban nem jellemző a 30 méteres emelőmagasság, így tehát egy hidraulikus lift a megoldás. Ha még ennél is egyszerűbb dologra vágyunk, akkor be kell vállalni egy kompakt mozgássérült liftet. Burkolt, esztétikus toronnyal kapható, akár egy nap alatt beszerelhető és a célnak teljes mértékben megfelel.

bezárás

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mekkora hely kell egy liftnek?

Az akna mérete teljes mértékben a felvonó típusától és méretétől függ. Egy 1700x1800mm aknába a legtöbb forgalmazott lift belefér.

 

 

bezárás

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mennyi idő alatt jutok hozzá?

A liftek szállítási idejét a felvonógyárak szabják meg. Jó átlagban 10 héttel kell számolnunk a megrendeléstől, de vannak gyárak, akik ennél rövidebb idő alatt is kiszállítják a liftet.

 

bezárás

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mennyi idő alatt tudnák beszerelni és üzembe helyezni?
Ez nagymértékben függ a megrendelt munka méretétől! Természetesen bővebb határidő szükségeltetik egy meglévő lift lebontásához és új telepítéséhez, mint egy kialakított helyen beszerelendő lift építéséhez, és sorolhatnánk. Ugyancsak befolyásoló tényező a szállító cég technológiai fegyelme. Nincs két egyforma telepítés! Annyit tudok ebben segíteni, hogy az elvégzendő építést általában hetekben és nem hónapokban, vagy napokban számoljuk. A határidőt meghatározzuk és azt szerződésben rögzítjük.

 

bezárás

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kell-e valamilyen engedély a felvonókhoz?

Minden beszerelt berendezést tesztelni és vizsgáztatni kell. Több olyan cég is van akik erre szakosodtak. Szakértői irodákat az interneten is könnyen találhatunk, de ezt általában az a cég szokta intézni, akitől a felvonót vesszük.

 

bezárás

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hol vegyem meg?

Bármelyik felvonós cégtől, amelyik elfogadható árat kínál, vállal karbantartást és rendelkezik  bármiféle lenyomozható referenciával.

 

bezárás

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Milyen karbantartás igénye van egy liftnek?

Amennyiben egy új berendezéssel van dolgunk és az rendesen be lett szerelve, úgy pár évig nem kell számítanunk meghibásodásra. Ettől függetlenül alá szoktak íratni egy általány díjas karbantartási szerződést, aminek fejébe minden hónapban ellenőrzik a liftet, elvégzik az éves felülvizsgálást, és ha véletlenül bent ragad a liftben, a 0-24órás mentőszolgálat áll rendelkezésére.

bezárás

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mennyibe kerül a karbantartás?

Vannak szakemberek akik havi 15 000Ft-ért és vannak akik akár havi 30 000Ft-ért. Természetesen az ár mindig függ a lift méretétől, használtságától, korától és még sok más tényezőtől. Érdemes körbetelefonálni, hosszú távon sok pénzt spórolhatunk meg.

 

bezárás

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Érdemes-e felújítani egy öreg liftet?

Több cégtől is érdemes árajánlatot kérni a felújításokra. Minden szakembernek más az elképzelése. Vannak olyan cégek, akik lépcsőről-lépcsőre újítják fel az emelőgépeket. Elsőnek vezérlés, majd jöhet a fülke, utána ajtók, hívótablók és így tovább. Van, aki komplett felújítási egységcsomaggal áll elő. Előbb mindenképp kérjen ajánlatot egy új lift beszerelésére és csak utána kezdjen bele a renovációba. Rögtön össze tudja hasonlítani az árakat, hogy megéri-e a száz éves liftünket tovább foltozgatni.

bezárás

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leszakadhat-e a lift?

Igen leszakadhat. Erre már elég sok példa is volt, bár ennek az esélye kirívóan alacsony. Statisztikai alapokat véve, 0,0001% az esélyünk arra, hogy lift balesetben végezzük. Mint feljebb olvashattuk, igen szigorú biztonsági előírásoknak kell a felvonóknak megfelelniük, hogy engedélyt kapjanak az üzemeltetéshez. Komoly emberi hanyagság kell ahhoz, hogy ilyen bekövetkezzen.

bezárás

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mit tegyek ha beragadok a liftbe?

Mindenképpen elsőnek a felvonó vészcsengőjét használjuk! A legtöbb ilyen gomb már egy automata telefonra van rákötve, ami egy előre beprogramozott számot fog hívni. Ha a hívás sikeres volt, a szerelő mindent el fog mondani a telefonba: mit próbáljunk, mit ne és mikor ér ő oda. A legtöbb ilyen segélyhívónál a gombot minimum 3-5 másodpercig folyamatosan kell nyomva tartani! Ha csak csengő vagy kűrt van a liften, akkor addig nyomjuk, míg valaki fel nem figyel rá. Ha ez sem sikerülne, akkor próbáljuk mobiltelefonon segítséget kérni. Ha nincs térerő, akkor kiabálhatunk ez egyben stressz oldó is!

bezárás

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ki tudok-e szabadulni egyedül egy liftből?

Elvileg nem. Ha az a fülke rendesen össze lett szerelve, akkor igen komoly fizikai erőlétre és kitartásra van szükség, hogy kitörjünk belőle. Ha sikerülne is, még mindig nem jutunk sehová, hacsak nem szintben ragadt be a lift. Értelmetlen és életveszélyes minden ilyen jellegű próbálkozás. Bízzuk a szabadítást a szakemberekre! Arról nem is beszélve, ha kárt tesz valaki a liftben, annak anyagi vonzati is vannak.

bezárás

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miért kell a házunkban olyan sokat várni a liftre?

Elavult vezérlés, régi felvonó. Nem csak a lift sebessége, ami meghatározza, milyen hamar ér a kabin a célállomásra, sok más apró tényező is felgyorsíthatja a személyforgalmat.

bezárás

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ha nem szállok ki az utolsó szinten a páternoszterből, fejen állva jövök vissza?

Nem. A kabin mindvégig függőleges helyzetben marad. A körforgó felvonók már csak műemlékként róják a szinteket az újak telepítését a legtöbb országban, már nem engedélyezik. A régieket még felújítják, gondozzák mert a legtöbb helyen ez az épület büszkesége.

bezárás

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mekkora áram igénye van a liftnek?

Ez az adott berendezés teljesítményétől függ. Vannak egyszerű mozgássérült felvonók, melyek akár 1 fázissal 220V 16A, egy átlagos lakóház elektromos hálózatáról üzemeltethetők. A felvonók többsége viszont 3 fázist igényel minimum 32A biztosítással.

bezárás

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hogy lehet elérni, hogy csak a jogosultak használják a felvonót?

Prioritás kapcsolót kell építetni vagy a fülkébe vagy a lépcsőházba. Ez lehet egy szimpla kulcsos kapcsoló vagy egy drágább de modernebb kártyaolvasó.

 

bezárás

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mekkora zajt csinál egy felvonó?

Mértékegységben megadva 30 és 60 decibel közötti zajszinten üzemelnek a felvonók. A gépház közvetlen közelében, ha nincs jól megoldva a zajszigetelés, akkor a hajtómű, féknyitás, kontaktor és egyéb hangok könnyen kiszűrődhetnek. A lift maga, ha jól van beszerelve és a kenéséről is gondoskodtak nem igen ad hangot siklása vagy gördülése közben. Az ajtó nyitás és zárás még járhat némi zajjal de jó beállítással ez is kordában tartható.

bezárás